Najważniejsze właściwości keramzytu budowlanego

Keramzyt jest kruszywem bardzo popularnym i często stosowanym. Jest to też materiał całkowicie ekologiczny i przyjazny dla człowieka, który powstaje z gliny poddanej procesowi wypalania w wyjątkowo wysokiej temperaturze- ponad tysiąca stopni. Aż trudno uwierzyć w to, że glina może przekształcić się w kruszywo, które ma formę nieregularnych, brązowych kulek o różnej wielkości, które mają bardzo porowatą strukturę i są niesamowicie lekkie. Tak powstały keramzyt ma naprawdę wiele praktycznych zastosowań.

Ważne cechy keramzytu

Keramzyt ma wiele swoich cech charakterystycznych, które sprawiają, że można go wykorzystać w wielu branżach- także w branży budowlanej. Wykazuje dużą zdolność podciągania kapilarnego wilgoci, jest niepalny i doskonale opiera się pleśni i grzybom, a także bardzo dobrze akumuluje ciepło, co sprawia, że może być wykorzystywany jako warstwa izolacyjna.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że keramzyt budowlany jest materiałem bardzo wytrzymałym, który doskonale radzi sobie z wodą- w ogóle się w niej nie rozpuszcza ani nie niszczeje. Nie każdy o tym wie, ale keramzyt doskonale tłumi wszelkie dźwięki, można więc go wykorzystywać także w roli izolacji akustycznej. Keramzyt budowlany w postaci workowanej możemy zamówić bezpośrednio od jego producenta, wystarczy odwiedzić stronę- https://leca.pl/produkty/zaprawy-i-betony/lecar-keramzyt-budowlany-s/.

Keramzyt- jakie ma zastosowanie w budownictwie?

1. Przede wszystkim, keramzyt może posłużyć nam do wykonania izolacji podłogi osadzonej bezpośrednio na gruncie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie keramzytu dodatkowo impregnowanego, w przypadku którego nie występuje problem z podciąganiem wilgoci do góry przez kulki kruszywa.

2. Drugim ważnym zastosowaniem jest wykorzystanie keramzytu do zaprawy bądź do wykonania betonu, który ma mieć lekką strukturę.

3. Jeszcze jednym istotnym zastosowaniem keramzytu w budownictwie jest wykorzystanie go w formie izolacji. Doskonale nadaje się on do izolowania ścian piwnic, gdzie nie można zastosować styropianu w momencie, kiedy pomieszczenie znajduje się poniżej poziomu gruntu. W takim przypadku układa się 2-3 warstwy keramzytu budowlanego w postaci workowanej, co pozwala na uzyskanie bardzo zadowalającego współczynnika przenikania ciepła. Keramzyt jest też materiałem, który można wykorzystywać wielokrotnie- rozbierając warstwę izolacyjną odzyskane kruszywo można z powodzeniem zastosować ponownie do innych celów.