Co powinniśmy dawać do jedzenia naszym dzieciom? Żywienie najmłodszych

Alarmujące doniesienia o tym, że coraz więcej dzieci cierpi na nadwagę, a nawet otyłość to sygnał do tego, aby lepiej przyjrzeć się temu, co podajemy naszym dzieciom do jedzenia w ciągu dnia. To bardzo ważne także z punktu widzenia kształtowania ich przyszłych nawyków żywieniowych. To, czego ich nauczymy wyniosą z domu rodzinnego i będą powielać w życiu dorosłym- upodobania kulinarne, wybory żywieniowe, otwartość na nowe smaki i tendencję do sięgania po zdrowe lub niezdrowe pokarmy. Jakie nawyki żywieniowe warto wprowadzić lub też co warto zmienić, aby nasze dzieci były zdrowe?

Różnorodność jest bardzo ważna

Żyjąc szybko czasem niewielką wagę przywiązujemy do tego, co jemy, a nasze dzieci jedzą razem z nami. Pęd życia sprawia, że ciągle jemy to samo- kanapki z serem, ciągle te same chrupki kukurydziane. Tymczasem, mocno ograniczając jadłospis nie nauczymy naszych dzieci różnorodności. A jeśli nie spróbują różnych produktów- nie będą nauczone po nie sięgać, a następnie trudno będzie im w dorosłym życiu przekonać się do ich spożywania.

Dlatego kluczowe jest to, aby dbać o różnorodność. O to, aby podawać dzieciom wszystkie owoce i warzywa sezonowe. Jeśli sery- to różne ich rodzaje, jeśli wędliny i mięsa- to różne. Jeśli nabiał to nie tylko dosładzane jogurty w kolorowych opakowaniach i mleczne desery, ale i serki wiejskie, skyr, jogurty naturalne czy serki homogenizowane. Jeśli dodatki do mleka to nie tylko chrupki kukurydziane, ale i bakalie, musli czy też granolę. Uczenie dzieci smaków to dla nich inwestycja w przyszłość i szansa na to, że chętniej będą wybierały te zdrowe produkty, a nie tylko żywność wysoko przetworzoną. Najlepsza dieta dla dzieci to taka, w której codziennie maluch zjada produkty z wszystkich poziomów piramidy żywieniowej.

Ciepły posiłek oraz podjadanie pomiędzy posiłkami

Dieta dla dzieci powinna zakładać ciepły posiłek w ciągu dnia i podanie go dziecku w formie obiadu jest bardzo ważne. Oczywiście, nawet jeśli nie zawsze się to udaje- nawyk wspólnego przygotowywania obiadu lub też wspólnego posiłku we własnym towarzystwie jest bardzo ważny.

Wielu rodziców skarży się, że olbrzymim problemem w żywieniu ich dzieci są niezdrowe przekąski. Jeśli problem jest już mocno zaawansowany, a dziecko wykazuje duży opór- pomocna może okazać się wizyta u dietetyka. Wizyta może odbyć się w jednym z gabinetów sieci Projekt Zdrowie. Można umówić się na spotkanie poprzez stronę projektzdrowie.info. Kluczowe jest jednak to, aby przede wszystkim zaprzestać kupowania i trzymania w domu takich produktów jak słodycze czy słone przekąski. Zarówno dorośli jak i dzieci najchętniej sięgają po nie w sytuacji, kiedy są one łatwo dostępne i kiedy są po prostu na wyciągnięcie ręki.

Starsze dzieci mogą jednak sięgać po takie przekąski samodzielnie, dlatego tak ważna jest zmiana nawyków, a nie tylko ograniczenie występujące w diecie. Tym samym warto wskazać dziecku zdrowe zamienniki niezdrowych przekąsek, pokazać, że mogą być równie atrakcyjne, a nawet smaczniejsze. Chęć sięgania po przekąski pojawia się najczęściej w sytuacji, kiedy pojawia się głód, warto więc zawsze pakować dziecku do szkoły coś „na ząb” jako dodatek- jeśli dziecko będzie miało taki produkt pod ręką być może ochota pójścia do sklepiku po batona będzie znacznie mniejsza.