Jaką technologię budowy wybrać, kiedy zależy nam na czasie?

Budowa domu to spora inwestycja, która z reguły jest pewnym procesem, który musi trwać. Często niemożliwe jest jego przyspieszenie przede wszystkim ze względu na warunki pogodowe. Zdarzają się jednak sytuacje, w których inwestorowi szczególnie zależy na czasie, a co za tym idzie, kiedy chciałby wybrać najszybszy możliwy sposób budowania bez obniżania jakości i wytrzymałości gotowej już inwestycji. W takim przypadku to technologia szkieletowa jest tą najbardziej polecaną technologią budowania, gdyż budynki szkieletowe z powodzeniem można ukończyć i oddać do użytku w zaledwie kilka miesięcy. Jak wyglądają poszczególne etapy budowy domu z drewna i czy warto wznosić takie właśnie budynki?

Cały projekt opiera się o drewnianą konstrukcję

Pierwszym etapem prac w przypadku domów szkieletowych jest wylewanie płyty fundamentowej. Są to najbardziej wstępne prace, które jednocześnie są jedynymi pracami mokrymi, jakie koniecznie trzeba zaplanować na cieplejsze miesiące, kiedy grunt nie jest zmarznięty. Wszelki pozostałe etapy prac mogą być natomiast planowane bez ograniczeń, co do pory roku, gdyż należą do prac suchych. To między innymi właśnie dlatego możliwa jest szybka budowa domu, a tym samym także oszczędność, jeśli chodzi o całościowe koszty inwestycji.

Dom z drewna w mniejszym lub większym stopniu jest wykonywany z elementów prefabrykowanych. Im więcej takich elementów zostanie wyprodukowanych już w fabryce, tym szybciej można ukończyć budowę w terenie. Warto jednakże zaznaczyć, że szybka budowa domu z drewna to także podążanie za wytycznymi, co do stosowania odpowiedniej technologii budowania. To ważne także z punktu widzenia odpowiedniej izolacji termicznej budynku. Zaraz po ukończeniu prac z fundamentami budynku stawiana jest drewniana konstrukcja, łączone są ze sobą poszczególne elementy konstrukcji już na placu budowy. Powstaje szkielet domu w postaci ścian, podłóg, a także poszycia dachowego.

Co w sytuacji, kiedy szkielet konstrukcji jest już gotowy?

Cała drewniana konstrukcja ukryta będzie tak naprawdę wewnątrz ścian. Z zewnątrz wykonuje się szczelną warstwę izolacji ze specjalnych folii, których zadaniem jest zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku, a także izolacja od wiatru. To ważne, aby podczas rozkładania folii nie powstawały mostki termiczne, przez które mogłoby uciekać ciepło.

Wykończenie z zewnątrz może być wykonane na płytach oraz z wykorzystaniem tynku. Tymczasem, od wewnątrz budynku umieszcza się grubą warstwę ocieplenia, najczęściej w formie wełny mineralnej. Ocieplenie pojawia się także w poszyciu dachowym. W pomieszczeniach wykonuje się stelaż z profili aluminiowych, który wyznacza ściany w budynku. Same ściany wykonuje się z płyt OSB oraz z płyt gipsowo- kartonowych, a powierzchnię ścian się gruntuje i nakłada się gładź.

Budowa domu z drewna w technologii szkieletowej jest z definicji tańsza od wykonania podobnej inwestycji, ale w technologii murowanej. Takie domy mogą w praktyce powstać nawet w kilka miesięcy czasu, co jest idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którym naprawdę zależy na czasie. W przypadku, kiedy nie chcielibyśmy, aby zastosowana technologia budowania była widoczna gołym okiem- decydujemy się po prostu na elewację tynkowaną.