Sandomierz i niezwykła historia zamku na wzgórzu

Małe malownicze polskie miejscowości potrafią nas zaskoczyć za każdym razem czymś innym. Karpacz (tu: disegno-studio.com.pl/karpacz-miasteczko-ktore-zaskakuje-za-kazdym-razem) jest doskonałym przykładem takiego miasteczka, ale nie jedynym.

Spędzając urlop w Sandomierzu, warto zapoznać się z dobrami tamtejszej architektury w postaci licznych zabytków, które nadają miastu swoisty i unikalny klimat. Jednym z nich jest sandomierski zamek umiejscowiony na wzgórzu, zwany Zamkiem Kazimierzowskim (tu: zamek-sandomierz.pl/start.php).

Sandomierz przepełniony jest różnego rodzaju architektonicznymi perełkami, stanowiącymi nie lada gratkę dla osób interesujących się zabytkami i architekturą. Dla tych, którzy chcą gruntownie zwiedzić to miejsce, zdecydowanie jeden dzień nie będzie czasem wystarczającym, dlatego trzeba skorzystać w tym wypadku z szerokiej oferty noclegowej (tu: https://meteor-turystyka.pl/) tego miasta i zostać na dłużej.

Zamek Kazimierzowski swoją nazwę zawdzięcza królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który zlecił jego budowę w miejscu wcześniejszego grodu, który już od czasów Mieszka I był siedzibą władzy administracyjnej i państwowej w postaci kasztelana czy wojewody Sandomierza. Kazimierz Wielki znany z przebudowy Polski z "drewnianej w murowaną" postanowił zmienić gród w murowany zamek w stylu gotyckim, co miało miejsce w okresie jego panowania, przypadającego na wiek XIV. Już w wieku XVI zamek stał się typową renesansową rezydencją według projektu Benedykta, który uzyskał przydomek "Sandomierzanina" ze względu na to, że jego praca ściśle wiązała się z Sandomierzem. Niestety zamek nie przetrwał do dzisiaj w ówczesnej formie, gdyż został on niemalże doszczętnie zniszczony na skutek wybuchu podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku.

Pierwotnie, zamek składał się z 4 skrzydeł i okazałego dziedzińca otoczonego kolumnami. Po ataku Szwedów zachowało się niestety tylko skrzydło zachodnie z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego, który podjął się jego odbudowy, przekształcając tym samym jego charakter z zamkowego w iście pałacowy. Już w 1825 roku obiekt uległ jeszcze większej przemianie, gdyż przetransformowano go w więzienie, które pełniło tu swoją funkcję aż do roku 1959. Po wszystkich tych przemianach i przebudowach w końcu dokonano ostatecznego remontu i od roku 1986 zamek pełni funkcję Muzeum Okręgowego. Dzięki temu, obecnie dostępny jest dla zwiedzających w sezonie od godziny 9:00 do godziny 17:00 w dni robocze, w soboty od 9:00 do 15:00, natomiast w niedziele od godziny 10:00 do godziny 15:00. Poza sezonem w dni robocze zamek można obejrzeć od godziny 9:00 do 16:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>