Co warto wiedzieć o mazurskich Wilkasach?

Wilkasy to duża wieś położona wzdłuż północno-zachodniego brzegu jeziora Niegocin, czyli trzeciego co do wielkości na Mazurach. Miejscowość otaczają także jeziora Tajty oraz Wilkasy Małe i Wilkasy Duże. Przez to jest to znany ośrodek sportów wodnych, a także ciesząca się dużym zainteresowaniem turystów wieś letniskowa. Przybywają oni głównie na organizowane przy jeziorze Niegocin imprezy. Z tego też względu znacząco rozbudowano tutejsze wypożyczalnie sprzętu wodnego i kajaków, a także czartery jachtów.

Wieś coraz bardziej stawia na turystykę i staje się ona dla mieszkańców coraz ważniejszym źródłem dochodu. Rozwinęła się również miejscowa baza noclegowa. Liczne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe czy też prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Można wynająć jacht lub zarezerwować pokój na lądzie np. tutaj – noclegi Wilkasy (strona meteor). Wilkasy leżą w bardzo ciekawej turystycznie i historycznie okolicy, a w ich najbliższym sąsiedztwie znajduje się Giżycko, które koniecznie powinniśmy odwiedzić.

Jest to miasto, w którym znajdziemy bardzo wiele interesujących obiektów. Jednym z nich jest oczywiście fort Boyen, czyli XIX-wieczna twierdza. Powstała ona z inicjatywy pruskiego ministra wojny, Hermana Ludwiga Leupolda Von Boyen i od jego nazwiska wzięła też swoją nazwę. Jest to fort wybudowany na planie sześciokątu i znajduje się pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Kolejnym ciekawym miejscem, zwłaszcza dla osób interesujących się historią II wojny światowej, jest bez wątpienia Wilczy Szaniec, czyli zamaskowane miasteczko w lesie, dawna wojenna kwatera Hitlera. Jest to niezwykle rozbudowany kompleks, składający się z około 200 budynków. Wśród nich wymienić można schrony, baraki, elektrownię, ciepłownie, wodociągi, dwie centrale dalekopisowe, a nawet dworzec kolejowy i dwa lotniska.

Powinniśmy zobaczyć także giżycki most obrotowy, który jest jedynym mostem w Polsce, który otwiera się w bok, a nie do góry. Obsługuje go jeden człowiek, który otwiera most za pomocą przęsła – co zajmuje około pięciu minut. Most wybudowano w XIX wieku. Nieopodal zobaczymy imponujący średniowieczny zamek krzyżacki z 1341 roku. Obecnie jest on odrestaurowany i znajduje się w nim nowoczesny, luksusowy hotel St. Bruno. Możemy również wybrać się na wieżę wodną czyli dawną wieżę ciśnień z 1900 roku. Składa się ona z pięciu pięter oraz kopuły z platformą widokową. Z jej najwyższej kondygnacji można podziwiać panoramę miasta i okolic za pomocą lunety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>